Objawy jaskry- Brakuje skrajnych części obrazu, pojawiają się mroczki lub jasne obwódki wokół źródeł światła, masz trudności z adaptacją do widzenia w ciemności, boli cię głowa. Istotą choroby jest zwykle podwyższone ciśnienie śródgałkowe, spowodowane nadmierną produkcją cieczy wodnistej albo zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym.
Przyczyny jaskry- Nie są do końca poznane, wiadomo jednak, że sprzyja jej wiek powyżej 35 roku życia, krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie, niskie ciśnienie tętnicze, migreny i stres ,a także skłonności genetyczne. Na rozwój jaskry mają także wpływ zmiany w naczyniach wywołane przez miażdżycę lub cukrzycę. Częściej atakuje kobiety. Zwykle rozwija się w obu oczach.
Leczenie jaskry- Podaje się krople obniżające ciśnienie w oku, a także leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. W przewlekłej chorobie z zablokowaniem kąta przesączenia (miejsce odpływu cieczy) wykonuje się zabiegi laserowe likwidujące ,,zaporę". Czasem konieczna jest operacja, która polega na wycięciu części tkanek i utworzeniu nowych dróg odpływu.