Objawy AMD- Masz rozmyty obraz z pofałdowanymi krawędziami przedmiotów. W centrum pola widzenia pojawia się czarna plama, dlatego musisz patrzeć bokiem.
Przyczyny AMD- Przyczyny choroby nie są jeszcze do końca poznane. Atakuje w starszym wieku, ale może też wystąpić u młodych ludzi. Częściej dotyka palaczy. Sprzyjają jej zaburzenia przemiany materii i wzrost ilości wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają naczynia krwionośne oka oraz niszczą światłoczułe receptory siatkówki. Ale plamkę może uszkodzić trwałe ostre światło np. promień słońca odbity od lusterka.
Leczenie AMD- Zależy od rodzaju schorzenia. Przy odmianie suchej ( nie ma wysięków krwi do plamki), która rozwija się powoli i prowadzi do częściowej utraty wzroku, stosuje się leki poprawiające krążenie oraz preparaty zawierające witaminy o działaniu antyoksydacyjnym ( A, C, E) i luteinę, która spowalnia rozwój choroby. W postaci rzadziej występującej postaci wysiękowej ( rozwija się szybko i stanowi poważne zagrożenie dla wzroku) pomocna jest terapia fotodynamiczna. Podaje się dożylnie specjalny preparat, a następnie za pomocą promieni lasera niszczy się zwyrodniałe naczynia krwionośne. Proces utraty wzroku można zatrzymać, jeśli terapię rozpocznie się we wczesnym stadium choroby.